Néha a blogon találkozhattok olyan tárgyakkal a 80-as évekből, amelyek bár nem játékok de mégis mindannyian nagyon jól ismerjük azokat.
Néha egy-egy televízió, lemezjátszó vagy éppen magnetofon is feltűnik az oldalon. Most egy olyan kazettásmagnót szeretnék bemutatni nektek, amire nagyon sokan vágytunk a 80-as években.
Ez pedig nem volt más mint a Videoton RM5642 S Europa Stereo.
Bár a 80-as évek előtt is készültek itthon ikonikus magnetofonok amelyekre sokan emlékeznek, de a 80-as években a Videoton lényegében szintet lépett ezen a területen.
A vonalat az 4630-as számot viselő még mono Europa Star indította el, amelyet egy kis ráncfelvarrás után a fantázianév nélküli 4640-es követett. Az Europa Star hatalmas siker lett és szinte minden háztartásban megtalálható volt egy-egy darab a Videoton készülékéből.
Szinte természetes módon a mono vonalat fel kellett váltani a korszerűbb sztereóval, hiszen akkoriban már nyugatról özönlöttek be hazánkba a jó minőségű sztereó kazettásmagnetofonok.
A Videoton ekkor készítette el az RM5632S jelű készüléket, ami már egy kicsit többet nyújtott a vásárlóknak mint az Europa Star. Az RM5632S 1983-ban került a boltok polcaira és egészen sokáig ott is maradt.
1987-ben érkezett meg a készülék utódja, ami az Europa Stereo fantázianevet kapta. A készülék bár külsejét tekintve nagyon hasonlít az RM5632S-re, azonban attól szinte minden elemében eltér.
Az azonosság lényegében a rádiófrekvenciás és a végerősítő modulban kimerül és számtalan újdonság és előrelépés kapott helyet a készülékben.
A legfontosabb változás a magnetofon részt érintette, ami az addig használt BRG MK27 mechanikát lecserélte a BRG MK29 mechanikájára. Ennek a változtatásnak köszönhetően sasoxidos, krómdioxidos és metal szalaggal is használható volt a készülék.
Érdekes funkció volt a Matrix kapcsoló, aminek a segítségével a térhangzást lehetett növelni.
A timer funkció segítségével pedig lekapcsolható volt a készülék egy magnókazetta segítségével.
A magnó akkoriban elég népszerűnek számított. A két hangszóró egészen jól szólt és bár a formavilágban nem volt semmi előremutató, de mégis a mienk volt.
Ami még mai szemmel is megdöbbentő az a készülék súlya. A magnó 4.4 kg-ot nyomott, de ha elemekről akartuk üzemeltetni azt akkor lazán elérte az 5 kg-os határt is, lévén 8 darab góliát elem kellett a működtetéshez.
A Videoton RM5642S egy igazi tömegtermék volt, amiből nagyon sok talált gazdára itthon. Ennek köszönhetően nem is számít különösebben ritkaságnak.
A hozzám érkezett változat nem üzemképes, illetve üzemképes csak hangot nem ad ki magából :)
Ennek ellenére én megtartom és elfér a gyűjteménybe, hiszen ez is a fiatalságunk része volt.
Persze majd találkozhattok a múzeumban ezzel a magnóval is, de amíg nem tudom személyesen bemutatni nektek addig jönnek a megszokott fényképek.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!