Hat pályás elektromobil
2025. február 01. írta: ToyaHSW

Hat pályás elektromobil

hatpalyas_1.JPG

Ismét egy érdekes és mára igazán ritkának számító Lemezárugyáras játékot hoztam nektek bemutatásra, ami ráadásul még mind a mai napig tökéletesen működik is.
Minden gyűjtőnek vannak olyan játékai amit mindenképpen szeretne a gyűjteményében tudni és nekem a ma bemutatásra kerülő 6 pályás elektromobil ilyen darab.

A 6 pályás elektromobil 1960-as évek elején debütált, pontosabban egy 1961-es katalógusban már megtalálható volt a megvásárolható játékok között.
A kocsi formája ismerős lehet minden gyűjtő számára, hiszen a Packard Particianról mintázott kisautó számtalan változatban elkészült még az elkövetkezendő években.
Készült ilyen karosszériával távirányítós, lendkerekes, sofőrös, kupé és kabrió változat is. A forma nem nagyon változott hosszú éveken keresztül.

A 6 pályás elektromobil egy kicsit mégis eltért a Lemezárugyár által gyártott Packard autóktól egy kicsit. Amiben pedig teljesen más volt az a vezérlése és a haladás formabontó meghatározása volt.
Míg egy távirányítós autó a kormányzásnak megfelelő irányba, egy lendkerekes kisautó általában egyenesen haladt, addig a 6 pályás elektromobil 6 különböző útvonalon volt képes haladni.
Az elektromobil egy darab 4.5 V-os elemmel működött, amit gyakorlatilag az utastér helyére kellett elhelyezni a játékban a tető leemelését követően, amihez egy gombot kellett elhúzni.
Ennek a megoldásnak hála a belső tér és a kormány nem került kidolgozásra, ugyanis nem is fért volna el az amúgy sem túl nagy helyen.

A karosszériára nem érdemes túl sok szót vesztegetni, ugyanis pontosan megegyezik az első szériás Packard kisautó karosszériájával. A külső semmiben nem tér el attól, mindössze a levehető tetőben.
Az alváz viszont teljesen más és gyakorlatilag a játék lelkét hordozta magán.
Ami elsőre feltűnik mindenkinek az a középen elhelyezett aprócska kerék, amin lényegében a játék menet közben a megadott iránynak megfelelően fordult. Ez az aprócska gumikerék megegyezett az első szériás Holdrakétán is használt lenyíló kerékkel.
Az aprócska plusz keréknek köszönhetően az első futómű a levegőben volt és nem érte a talajt. Ezt a megoldást a későbbiekben is más gyártók is alkalmazták, így többek között a Joustra is.

Az alvázon az első futóműtől tovább haladva feltűnhet, hogy a játék alsó része tele van írva feliratokkal. A következő kapcsoló egy mechanikus reteszt old ki, ami után a pályaválasztó tárcsa elforgatható lesz. A pályaválasztó tárcsán rajzokkal jelezték a készítők az útvonalakat, amelyek elég változatosak voltak.
A tárcsa mögött a játék hátsó részén pedig egy elektromos kapcsoló volt megtalálható, amivel üzembe lehetett helyezni a játékot.

A működés elég összetett volt. A pályaválasztó tárcsa megfelelő beállítása után a játékon belül egy mechanika az útvonalnak megfelelően elkezdte forgatni az elől elhelyezett kis kereket és ennek köszönhetően a játék bejárta a tárcsára felrajzolt útvonalat és ezt egészen addig folytatta, amíg a gyerekek rá nem untak és ki nem kapcsolták a járművet vagy választottak egy másik útvonalat maguknak.
Összességében a maga idejében egy igazi különlegesség volt a szocialista blokkban ez a játék, ami az itt alkalmazott megoldásokkal messze megelőzte a korát.

A hozzám került játék nagyon jó állapotban maradt meg. Bár a legnagyobb Lemezárugyáras játékokkal foglalkozó oldalon az olvasható, hogy piros és zöld színben készült a jármű, de ez bizony kék színben pompázik.
A karosszérián persze vannak sérülések, ami a játék stílusából is adódott - ezek az autók gyakran mentek neki a falnak vagy a küszöbnek és mivel elég gyorsak is voltak ez nyomot hagyott rajtuk.

Szerencsére a játék tökéletesen működik, ami ennyi idősen nem kis szó. A motor szépen húz, a pályák választhatóak és az autó arra megy amerre kell.
Igazi gyöngyszem, amit meg kell becsülni.

Remélem ezt a játékot is betudom majd mutatni nektek személyesen is, de amíg erre nincs lehetőség addig jönnek a megszokott fényképek ezúttal is.

RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!

Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!

A bejegyzés trackback címe:

https://jatekmuzeum.blog.hu/api/trackback/id/tr1018786406

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása