Ezúttal ismét egy érdekes és igazán régi ritkaságot szeretnék bemutatni nektek, amire tényleg teljesen véletlenül találtam rá az egyik hazai aukciós oldalon és az ára annyira kedvező volt számomra, hogy nem hagyhattam elveszni egy ilyen kincset.
Ezúttal egy 50-es években készült kifestőkönyvet szeretnék bemutatni nektek, amit itthon készítettek az Offset Nyomdában.
A kifestő könyvek az 50-es évektől kezdve nagyon népszerű időtöltésnek számítottak a gyerekek körében, akik így egy-egy mesével, autóval vagy mással köthettek közelebbi ismeretséget és közben a színezéssel jól is szórakoztak.
Bár manapság is vásárolhatóak ilyen kiadványok, de vitathatatlan hogy a mi gyerekkorunkban és az azt megelőző évtizedben élték reneszánszukat ezek a kiadványok.
Ehhez nem kellett más mint egy nagyon jó rajzoló, aki az aktuális témát papírra vetette színesben és fekete kontúros vonalakkal ellátott változatban is.
A kifestők egyik oldalán mindig a színes rajz volt megtalálható, míg a másik oldalon a kontúros vonalas rajz kapott helyet. Ez utóbbit kellett a gyerekeknek a lehető legügyesebben kiszínezni.
Én emlékszem gyerekként gyakran próbáltunk erre filctollat használni, de az akkori filcek tartóssága általában az utunkba állt és a munkánk kudarcba fulladt.
Az ügyesebb és okosabb gyerekek színes ceruzával álltak neki a feladatnak, ami garantálta a sikert.
A ma bemutatásra kerülő kifestő Don Quijote történetét igyekezett bemutatni a gyerekeknek néhány rajz segítségével. Összesen kilenc rajz repítette át a történeten a gyerekeket.
Minden rajzhoz tartozott szöveg is, ami rímes formában mesélte el a történetet.
A rajzok alapvetően szépek voltak és valószínűleg nagyon jól is lehetett színezni, mivel sokszor nagy felületeket kellett egy színnel besatírozni.
A mókás és vicces rajzokból és verssorokból sem volt hiány, így remek szórakozást nyújtott a gyerekeknek ez a kis kifestő.
Ami azonban számomra érdekessé tette a kiadványt és nem hagyhattam ott az a gyártás ideje volt és a hátán olvasható személyes írás.
A gyártás valamikor 1956-ban történhetett. Erre utal a hátlapon látható Kiadványszám: Jk56 felirat is. Ez úgy nagy vonalakban egyezik is a történelmi adatokkal, ugyanis ebben az időszakban Pomayer Gyula vezette az Offset Nyomdát.
A személyes felirat pedig magáért beszél, hiszen ez a kifestő egy születésnapi ajándék volt amit 1957 április 1-én adtak át az ünnepeltnek.
És itt most el is merenghetünk egy kicsit, hogy egyáltalán életben van-e az átadó vagy az ünnepelt.
Egy darabka történelem került most hozzám ezzel a kifestővel, amit a személyes üzenet talán még egy kicsit közelebb is hoz hozzánk.
Reményeim szerint majd élőben is megtudom mutatni nektek ezt a kincset, de amíg erre nincs lehetőség addig jönnek a megszokott fényképek.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!