A hazai játékgyártás számtalan érdekes és különleges játékkal kedveskedett a gyerekeknek és felnőtteknek, amelyek a szórakozáson kívül az ismeretterjesztés feladatát is magukra vállalták.
Elég ha csak a különböző kresz játékokra vagy a műveltségi kártyajátékokra gondoltok. Ezt a vonalat erősítette a Magyar városok nevet viselő memóriajáték is.
A játékot a Képzőművészeti Kiadó készítette, akiknek többek között számtalan 80-as években készült puzzle játékot is köszönhettünk.
A Magyar városok memóriajáték segítségével egy kicsit jobban megismerhették a gyerekek a hazánk városait és azok legismertebb nevezetességeit.
A memóriajáték viszonylag egyszerű szabályokkal várta a játékosokat, akik akár nyolcan is lehettek. A játék fényképes kártyákból állt, amelyeken egy-egy nevezetesség volt látható. A kártyákat lefordítva kellett az asztalra helyezni, ahonnan sorban haladva a játékosok két kártyát fordíthattak fel.
Ha a két kártya egyezett, akkor azt magukhoz vehették és újabb két kártyát fordíthattak fel. Ha valaki nem talált párt a fordítás során, akkor az utána következő játékos fordíthatott fel két lapot.
A játékot az nyerte akinél a parti végén a legtöbb pár volt megtalálható.
Összességében a játékhoz tényleg szükség volt extra jó figyelemre, koncentrációra és memóriára. Ha belegondoltok nem csak azt kellett tudni, hogy ki mit fordított fel, hanem azt is hogy honnan emelte fel a kártyát, ez pedig azért elég nehéz feladat volt különösen a gyerekek számára.
A játék amúgy nem egy eszeveszettül költségesen előállított darab. A doboz papírból van, ahogy a belül található lapok is kemény kartonból készültek.
A legnagyobb költség a nyomdai munka lehetett, mivel igényesen és felismerhetően kellett a 6x6 cm-es lapokra rányomtatni a fényképeket. Ez ebben az esetben sikerült is, ami valószínűleg a Képzőművészeti Kiadó tapasztalatának volt köszönhető.
Összesen 44 pár kártya volt a játékban. Ezek 22/a és 22/b-ig voltak jelölve. Értelemszerűen kevés játékosnál elég volt az 'a' jelű csomag használata, míg sok játékos esetében érdemes volt mind a két csomagot bevetni.
A játék egészen szép állapotban maradt meg. Néhány lap hiányzik a csomagból, ami ennyi év távlatából egyáltalán nem meglepő. Elképzelhető, hogy ezeket a hiányzó lapokat majd pótolom egyszer, de az is lehet hogy megmarad a játék ebben a formában.
A doboz mára kicsit viseletes lett, de a lapok alapvetően szépek és keveset használt benyomást kelt a játék.
Ez annak is köszönhető valószínűleg, hogy ez egy társasjáték volt, ami a gyerekeket nem feltétlenül érdekelte. Mi sokkal szívesebben autóskártyáztunk vagy társasoztunk, de szerintem sokan voltak még így vele.
Ennek is köszönhető, hogy most a gyűjteménybe egy ilyen szép állapotú játék kerülhetett.
Amint lehetőségem nyílik majd rá, akkor megmutatom nektek is ezt a régi magyar játék, azonban most következzen a megszokott fényképek.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!