Régóta szerettem volna megszerezni a ma bemutatásra kerülő játékot, mivel a saját gyerekkorom emlékeiben is elevenen él a műanyagból készült guruló hajó.
Gyakran úsztattam a fürdőkádban a hajót, amiről szépen lassan elvesztek az apró alkatrészek, de ennek ellenére nagyon élveztem a hajó úsztatását.
Szóval terveztem már a vásárlást egy ideje, de nem nagyon jött szembe eladó darab elfogadható áron. Most végre találtam egyet, ami bár elég hiányos volt, de menthetőnek ítéltem, így a vásárlás mellett döntöttem.
De mielőtt az adott játékra kitérnék néhány szóban bemutatnám nektek ezt a hazai gyártású guruló hajót.
Ahogy azt többször leírtam már a műanyagok előretörésével a játékipar teljesen megváltozott. Az új anyagnak és technológiának köszönhetően olcsóbban és egyszerűbben lehetett játékokat gyártani, aminek köszönhetően új szereplők tudtak belépni a piacra.
Itthon a műanyagok előretörésével a Debreceni Műanyagipari Szövetkezet nevét ismerhettük meg, akik nagyon sok játékot gyártottak, de azért más szereplők (akár néhány fős vállalkozások is) feltűntek a színen.
A guruló hajót valószínűleg valamelyik komolyabb gyártó készíthette, hiszen összetettsége elég komoly tervezőmunkát és pontos megvalósítást követelt.
A hajót nem tudom hol gyárthatták, de valószínűleg nem egy kis GMK műhelyében készült - ha nektek van információtok, akkor azt szívesen veszem.
A guruló hajó anyagra a 70-es években használt puhább műanyagból készült, aminek nagy előnye volt hogy a játékok nehezen törtek. Ilyen anyagból készültek általában a DMSZ játékok, amelyek között még mind a mai napig csak repedt darabokat találni.
A hajó igazán sok részből épül fel, amelyek különböző fülekkel és patentokkal kapcsolódnak egymáshoz.
A játék gerincét a hajótest adja, aminek az alján három darab kereket találhatunk. Ezeken lehetett a játszótéren, a szobában tologatni vagy magunk után húzni a játékot.
A hajótesthez oldalán található néhány fül, amihez a játék felső része csatlakozik.
A kék alsó részhez csatlakozó fedélzet sárga színű műanyagból készült, amin különböző helyeken furatok kaptak helyet. Ezekbe a furatokba illeszkednek bele az egyes elemek, amelyek között a mentőcsónakok, a különböző árbocok és rudak, kémény és három felső fedélzeti szint is kapcsolódik.
A furatokba kapcsolódó elemek száma 19, ami nem kis szám.
Mivel a rögzítési megoldásnál a furatokba tüskékkel akadtak be a kiegészítők azok a sok szétszedés és összerakás következtében szépen kilazultak és az apró alkatrészek elvesztek.
Az általam megvásárolt hajóval is ez volt a helyzet, de előny volt hogy legalább a három emelet és a mentőcsónakok megmaradtak.
Ezzel ellentétben az összes hajón helyet kapó elem azonban vagy letört vagy elveszett. Az amúgy piros színű kiegészítéseket kénytelen voltam magam pótolni és képek alapján legyártani.
Nagyszerű dolog a 3D nyomtatás, ami ismét a segítségemre volt. Alapból nem sok képet találtam a játékról, de ezek segítségével megpróbáltam rekonstruálni a hiányzó alkatrészeket és azokat újra legyártani.
Szerintem egészen jól sikerültek a hiányzó alkatrészek, amelyekre még vár egy kis festés hogy elnyerjék végső piros színüket, de akkor már tényleg teljesen komplettnek lesz nevezhető a játék.
Ahogy az összes többi játékkal, ezzel is találkozhattok majd a múzeumban, de amíg ott nem tudom megmutatni nektek ezt a klassz régi műanyag hajót maradnak a megszokott fényképek.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!