Ha azt mondom hazai fejlesztésű építőjáték, akkor nagyon sokan a Babilon golyóra, a Gabi építőre vagy valami hasonló műanyag játékra gondolnak.
Ha azt mondom fémépítőjáték, akkor biztosan kapásból a Merkur, a Meccano vagy a szovjet Konstuktor valamelyik változata ugrik be azonnal. Pedig itthon is készült fém építőjáték az 50-es, 60-as években és Technokidnek hívták.
A Technokid játékról csak homályos információk maradtak fent és mivel a dobozon egyáltalán nincs a gyártóra utaló jel, így ezekre vagyok kénytelen hagyatkozni.
A Technokid fémépítőjáték egy kisüzemben készült Budapesten. A legfontosabb jellemzője az anyaga volt, ugyanis sok más játékkal ellentétben itt alumíniumból készültek az egyes elemek.
Természetesen ezeket a megszokott módon csavarokkal kellett összerögzíteni és megalkotni amit éppen szerettünk volna. A készletek érdekessége volt még az ívelt elemek, amelyekből motorháztetőt, villamos tetejét vagy bármi mást is megalkothattunk. Ez a merőben szokatlan megoldás mind a mai napig nem igazán terjedt el - pedig néha igazán jó lenne egy-egy formára alakított elem.
A dobozban különböző méretű tengelyek, kerekek, elemek és az elmaradhatatlan csavarok és anyák találhatóak meg. A készlet, ami Tóth Ferencnek köszönhetően került a gyűjteménybe közel teljes állapotban maradt meg - már amennyire fel lehet ezt mérni egy ekkora készletnél.
Az biztos, hogy a két fényszóró elem hiányzik belőle, de még mindig ez a legteljesebb készlet amit eddig láttam.
A csúcspont, hogy az eredeti könyv is megvan hozzá, amelyben több nyelven leírva lehet megismerkedni a játékkal és az egyes építhető játékok anyagszükségletével.
Ritka különleges darab ez a régi Tecnokid készlet, ami a magyar ipar egyik elfeledett remeke tényleg. Kár, hogy eltűnt és nem maradt meg hosszú évtizedeken át a szovjet és NDK játékok alternatívájának.
Természetesen a múzeumban ezt a játékot is láthatjátok majd, de az apró alkatrészek miatt ezt nem hiszem hogy építgetésre kézbe vehetitek majd. De azért ne csüggedjetek, mert jönnek a szokásos fényképek, sőt extraként még a kézikönyvet is bescanneltem nektek.
A több mint 17 MB-os PDF fájlt a szokásos a helyen találjátok meg a DOKSIK menüpont alatt.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!