Mivel úgy tűnhet, hogy az utóbbi hetek felajánlásai mellett ezen idő alatt magam nem szereztem be játékot, így arra az elhatározásra jutottam, hogy az általam zsákmányolt kincseket is bevonom a bemutatóba.
Ezúttal az Űrhajós vagy Gagarin néven ismert Tivoli játék testvérével, a Safari Tivolival szeretnélek megismertetni benneteket.
A Tivoli az egyik legegyszerűbb játék volt és ennek megfelelően viszonylag rövid időre volt képes lekötni a gyerekeket. Ennek ellenére a 70-es, 80-as években rendkívül népszerű volt. A feladat egyszerű volt. Egy golyót kellett kilőni a rugós kilövőből és innentől kezdve reménykedni, hogy a legnagyobb értékű mezőben köt majd ki az.
Lehetett fix pontszám eléréséig játszani, de versenyezhettünk is barátainkkal, hogy bizonyos körszám alatt kinek jön össze több pont - szóval itt csak a képzelet szabott határt a gyerekeknek.
Az aprócska zsebben, táskában is elférő változatok mellett készültek jóval nagyobb változatok is ebből a játékból. Ezek közül az egyik a Gagarin Tivoli volt, amit már megismerhettetek az oldalon.
Ennek a játéknak a testvére a Safari Tivoli, amiben lényegében egyetlen komoly változást a háttérkép lecserélése jelentette.
A Safari Tivolin csak véletlenül akadt meg a szemem és rögtön szemet szúrt, hogy ez bizony a Gagarin Tivoli testvére, amin csak a táblában látható némi eltérés.
A labdafogó műanyagok is pontosan azonosak, ahogy a kilövőszerkezet is.
A tábla persze eltér, hiszen ezen vadállatokat láthatunk és vadászokat. A távoli hegycsúcs felett egy hatalmas madár köröz, a folyóparton krokodil, zebra, strucc és antilop, míg kicsit lentebb elefánt, zsiráf, oroszlán és majom látható.
A tábla alsó részén a bozótban látható a két vadász, akik közül az egyik éppen céloz. Nem éppen állatbarát tábla, de abban az időben ez bőven belefért.
A kidolgozás szép és a tábla szépen megrajzolt. A kilövő szerkezet még mind a mai napig tökéletesen működik és a játéktéren sincsenek karcolások.
Apropó játéktér. Érdekesség, hogy ebben a játékban a játéktérbe néhány bútorszög van beleütve, amit a hátsó oldalról kinyomhatunk. Ennek akkor van jelentősége ha egy kis véletlen faktort szeretnénk a játékba vinni, ugyanis a szögekről bármelyik irányba pattanhat a golyó. Ha azonban úgy gondoljuk, hogy erre nincs szükség akkor egyszerűen visszatolhatjuk azokat a táblába.
A tábla alsó részén két talp található, amivel a megfelelő lejtést tudtuk biztosítani a játéknak.
Ezek közül csak az egyik volt meg, így a másikat le kellett gyártanom. Szerintem elég jól sikerült, ugyanis még én sem tudom megmondani, hogy melyik talp is készült utólag. A tábla alján látható 62 Ft-os fogyasztói ár is érdekes, ami azt jelenti ez egyáltalán nem tartozott az olcsó játék kategóriába.
Örülök, hogy megvan ez a játék is a gyűjteménybe. Mivel fából készült, így viszonylag kevés hasonló játék maradt meg épségben.
Szerencsére a múzeumban majd ezt a játékot is megnézhetitek és kézbe vehetitek majd, de addig maradnak a megszokott fotók.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!