A mai napon egy érdekes és itthon viszonylag ritkán feltűnő rendkívül egyszerű játékot szeretnék bemutatni nektek, ami nem lesz más mint a Marx Toys által elkövetett Sky Heroes egyik darabja.
Az Égi hősök sorozat összesen négy darabból állt, amelyek közül az egyik a ma bemutatkozó Batman volt, míg a többi darabon Superman, Amerika kapitány és Pókember volt látható.
De elsőként néhány szó magáról a Marx Toysról.
A Marx játékgyárat 1919-ben alapították és 1980-ig működött.
A többi piaci szereplőhöz hasonlóan a Marx is lemezjátékokkal volt jelen a piacon az első időkben, azonban nem voltak restek fejleszteni és egyre jobb és érdekesebb anyagokkal dolgozni.
Ennek a mentalitásnak köszönhetően a Marx még a gazdasági válságok ideje alatt is képes volt a növekedésre, aminek köszönhetően Louis és David Marxot gyakran hasonlították Henry Fordhoz.A Marx játékgyár nem félt felvásárolni a riválisokat és gyakran licenszelt televíziós sorozatokat, amelyek ezt követően játék formájában jelentek meg a boltok polcain.
Lényegében a kor összes televíziós sorozatáról ami a fiataloknak szólt játékot készítettek, majd a későbbiekben az űrverseny beindulásával az űr és sci-fi játékok is bekerültek a repertoárba.
1972-ben Louis Marx nyugdíjba vonult és eladta a cégét az Quaker Oatsnak, akik megpróbálták más gyártókkal együtt a Marx termékeket is életben tartani. Sajnos ez nem igazán működött jól a Marx eltérő értékesítési stratégiája miatt, így végül hosszú agónia után 1980-ban húzta le a rolót a cég végleg.
A ma bemutatásra kerülő játék 1977-ben készült Hong Kongban, így már a Marx végjátékának a terméke, de ennek ellenére azért mégis egyedi és különleges darab a gyűjteményben.
A 60-as évektől voltak jelen igazából a játékgyártók körében a különböző kilövős játékok, amelyekkel még a 70-es, 80-as években is gyakran lehetett találkozni.
A műanyagok előretörésével egyre egyszerűbb lett ezeknek a játékoknak a gyártása és az előállítás költsége is jelentősen csökkent,.
A kilövős játékok lényege az volt, hogy repülésre képes tárgyat gyakorlatilag egy csúzlihoz hasonló szerkezettel ki kellett lőni, majd figyelni ahogy az repül vagy éppen leesik valamikor.
A játék igazi fogyóeszköz volt, ugyanis gyakran végezte fákon vagy esett le olyan helyre, ahonnan nem lehetett kimenteni, de ez nem volt különösebben érdekes, hiszen az áruk rendkívül alacsony volt.
A Marx Toys abban az időben nagyon sok ilyen játékot gyártott amelyek közül az egyik volt a ma bemutatásra kerülő darab.
Bár a Batman témára lett felhúzva a játék, de gyakorlatilag bármilyen ismert vagy ismeretlen figura, forma grafikája rákerülhetett volna a repülésre tervezett játékra.
Ahogy említettem már ezek a játékok végtelenül egyszerűek voltak. Két részből állt a játék. Az egyik a műanyagból készült kilövő volt, amire egy vastagabb gumit rögzítettek.
Ezzel kellett magát a játékot kilőni.
A másik rész maga a repülő rész volt, ami igazából szintén műanyagból állt és egy kicsit vastagabb nylon fólia volt ráfeszítve és dekorációval ellátva.
A repülő rész kék színt kapott, ami tökéletesen illett Batman alakjához. A törzs formája leginkább egy madarat idézett fel mindenkiben, ezért nem is ártott hogy került az oldalára egy-egy Batman figurás matrica.
A szárny szétnyitva pedig egy madár szárnyát idézte fel, amiben szintén semmi meglepő nincs igazából, de persze innen sem maradhatott le a Batman dekociácó.
A szárnyat szétnyitva Batman figurát láthatták a gyerekek felülről, ami repülés közben igazán jól, mutathatott.
Összességében gyakorlatilag ennyit lehet elmondani a kemény kartonban és bliszterben forgalomba került játékról, ami eredeti csomagolásával került hozzám.
Szívesen kipróbáltam volna, de a macskák valószínűleg pillanatok alatt ízekre szedték volna a szuperhőst, így csak a fotók kedvéért került ki a bliszterből.
Reményeim szerint ezt a játékot is láthatjátok majd a többi játékkal együtt, de amíg a személyes bemutatásra nincs lehetőség addig jönnek a megszokott fényképek.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!