Sok gyűjtőnek vannak olyan játékai, amelyeket igyekszik megszerezni és vannak amelyeket sikerül is csak soha nem tökéletes állapotban.
Nevezzük ezeket a játékokat a Tolvajtempó című film után Elenornak :)
Az én egyik ilyen Elenorom a Lemezárugyár Helikopter állomás játéka, amiből már szereztem be egy hiányos változatot és másodjára sem sikerült tökéletes darabra szert tennem.
Persze ez a változat sokkal jobb állapotban van mint az első volt, így eljött az idő hogy a gyűjtemény egyik új darabját bemutassam nektek.
Mit is kell tudni a Helikopter állomásról. Alapvetően egy lemezjátékról van szó, amelyben rögtön két óraműves szerkezet is helyet kapott. A játék a 60-as évek első felében készült és a maga idejében elég különlegesnek számított. Persze a nyugati országokban készült hasonló játék, de a vasfüggönynek köszönhetően erről itthon kevesen tudtak.
A játék lényeg annyi volt, hogy egy körbe-körbe repülő helikopterrel kellett felvenni és letenni az állomáson elhelyezett autószállító palettákat.
A helikopter magasságát a gyerekek tudták szabályozni, de a sebességet az óraműves szerkezet határozta meg. de azért a gyerekek megállíthatták a helikopter körözését egy erre szolgáló kar segítségével. A játék során szükség volt jó reflexekre és egy kis szerencsére is, ugyanis a helikopter alján elhelyezett horgot nem volt éppen egyszerű beakasztani az autószállító palettába.
A játék méreteit tekintve olyan 8 cm széles és durván 30 cm hosszú volt. Ahogy azt említettem már gyakorlatilag szinte teljesen lemezből készült. A játék alapja egy téglalap volt, aminek a tetején egy kupola volt elhelyezve radarral a tetején, ami körbe-körbe forgott és ehhez a részhez kapcsolódott egy acél pálca segítségével maga a helikopter is.
A lemeztest egyik végén pedig a kezelőpult volt elhelyezve, ami egy két állásba mozgatható karból és egy kormánykerékből állt. A kar segítségével lehetett megállítani a helikopter körözését, míg a kormány segítségével a helikopter magassága volt szabályozható.
A lemezjáték festésére is érdemes kitérni, ugyanis rendkívül igényesen lett elkészítve. Az oldalsó részen egy büfé és újságos található, míg a másik oldalon egy benzinkutat és egy felvonót találhatunk. A szemfülesebbeknek feltűnhetett, hogy a lendület sorozat néhány autója is látható a festésen.
A radartornyot is tartalmazó felső részen is voltak érdekességek, mégpedig felülnézetből rajzolva néhány autó, amelyek között éppen rakodás alatt álló teherautók is megtalálhatóak voltak.
A kezelőpult szintén egyedi festést kapott, amelyre műszerek, kapcsolók, de még egy monitor is felfestésre került.
Összességében igazán jól néz ki a játék és hűen adja vissza a kor hangulatát.
Ha már helikopter állomás, akkor egy kicsit kell beszélnem a helikopterről is. A helikopter két változatban készült. A játék megjelenését követő első időszakban a lemezből készült helikopter piros rotorral került a dobozba, majd ezt váltotta fel a későbbiekben a fehér színű rotor. A helikopter piros színű és az oldalsó ajtóban egy ember, míg a vezetőfülke ablakába két pilóta került. Itt kell megemlítenem a helikopter farokrészére kerülő 1966-os számot, ami a gyártásba kerülés idejére utal.
A helikopter tetején található egy felhúzó nyílás, ugyanis a játék egyik érdekessége az volt hogy a helikoptert is fel lehetett húzni, aminek ezt követően elkezdett forogni a rotorja.
A repülő alkalmatosság alján egy horog volt megtalálható, amivel a már említett palettákat lehetett felvenni és elszállítani.
És akkor a paletta, ami a legtöbb esetben (itt is) hiányzik a játékból. A paletták egyszerű préselt lemezből készültek és csak egy elnagyolt autó volt rajtuk látható. Ez engem leginkább a lendület taxikra emlékeztet formára, de attól jóval kisebb méretben lett elkészítve.
A paletta tetején egy íves drót futott, ami a paletta két oldalára volt rögzítve. Ebbe az íves drótba kellett beakasztani a helikopter alján elhelyezett horgot.
A játék végtelenül egyszerűen megtanulható volt, így már a fiatalabb korosztály számára is örömet jelentett a játék vele. Elsőként fel kellett húzni az állomást, majd ezt követően a helikoptert.
Ezután indul állásba kellett mozdítani a vezérlőpulton található kart és a helikopter máris elkezdett körbe-körbe menni. A megfelelő magasság belövése után már csak annyi volt a feladat, hogy a horgot beakasszák a gyerekek a palettába és azt felvegyék, majd máshol letegyék. Ebben nagy segítségükre volt a indító kar, amivel bármikor megállíthatták a helikopter körözését.
Persze azért nem volt ez annyira egyszerű mint gondoljátok sokan. Sok gyakorlással lehetett tökéletesen felvenni a szállítmányt és a lerakás sem volt egyszerűbb feladat.
A gyerekek ezt rendkívül ügyesen megtanulták abban az időben, így remek szórakozást jelentett számukra a Lemezárugyár Helikopter állomása is.
A hozzám került változat működőképes, ami egy közel 60 éves játék esetében nem kis szó. A helikopter aljáról már hiányzik a horog és a paletták is elvesztek, de ennek ellenére is használható és élvezhető a játék.
A hozzám került játékon a kormánykerék el volt törve, így ezt javítanom kellett., de ettől függetlenül mind a mai napig játszható a játék.
Reményeim szerint ezzel a különleges, régi magyar játékkal is találkozhattok majd személyesen, de amíg nincs lehetőségem bemutatni addig jönnek a megszokott fényképek ezúttal is.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!