Ezúttal ismét egy érdekes régi játékot szeretnék megmutatni nektek a gyűjteményből. Mivel az elmúlt napokban téma volt a blogon a Schuco, így stílusosabb játékot nem is választhattam volna mint az általuk gyártott Bodensee Fähre Fontainebleau nevet viselő távirányítós hajót.
A Schuco-t szerintem a blog látogatói már nagyon jól ismerik, de azok számára akik még nem jártak az oldalon egy rövidke cégtörténet.
A Schuco-t 1912-ben alapította meg Heinrich Müller és Heinrich Schreyer Nürnbergben. A játékok fővárosának is nevett városban a cég az eredeti tervek szerint különböző járművek kicsinyített másait tervezte gyártani gyerekeknek.
A cég eredeti neve Spielzeugfirma Schreyer & Co volt, amit 1921-ben változtattak Schucora a Schreyer und Company rövidítéseként.
1920-ban mutatta be a Schuco a Pick-Pick madarat, amit egészen 1960-ig gyártottak és ezen idő alatt több mint 60 millió darabot értékesítettek a játékból. A Schuco jellemzően fémből préseléssel készítette a játékait, amelyek óraműves, villanymotors és lendkerekes szerkezetek kaptak helyet.
A műanyagok előretörésével a cég is igyekezett váltani, azonban ez nem teljesen sikerült aminek köszönhetően 1976-ban csődbe ment a nagy múltú vállalkozás.
A cég maradékain olyan gyártók osztoztak mint a Gama, a bolgár MIR, de ezt követően készültek Schuco másolatok a Szovjetunióban is.
1999-ben a márkanév a Simba Dickiehez került, akik feltámasztották a legendás céget, ami a modellautók piacán tevékenykedik azóta és stabil vállalkozásként folytatja a Schuco márkanév öregbítését.
A Schuco nagyon sok elektromos hajtással rendelkező játékot készített, amelyek közül persze az autók számítottak a legnépszerűbbeknek, de azért más közlekedési eszközök is megtalálhatóak voltak a kínálatban.
Ilyen voltak a hajók is, amelyekből a egy egész kis flottát épített a gyár az évek alatt.
A kínálatban megtalálhatóak voltak a kisebb motorcsónakok, a különleges formájú kishajók, a kétéltűek és nagyobb méretű hajók is.
A Bodensee Fähre Fontainebleau is ezek közé tartozott, ami gyakorlatilag egy komphajó volt a Bodeni tavon közlekedett.
Kutatásaim alapján a játék alapjául az MF Romanshorn vagy egy ahhoz nagyon hasonló hajó szolgált.
Ezt a hajót készítette el a Schuco műanyagból távirányítós hajtással. Egy igazi játék különlegesség lett a végeredmény, amit mindenképpen érdemes legalább egyszer látni, kipróbálni, majd pedig megbecsülni.
A kidolgozás valóban igényes. A hajó hűen adja vissza a valódi komp formáját, sőt még arra is lehetőséget biztosított a gyerekek számára, hogy akár kisautókkal a fedélzetre álljanak. A műanyag hajó 54 cm hosszú, kb. 18 cm magas és 12 cm széles volt.
A autók szállítására szolgáló alsó fedélzet felett egy több emelet építmény volt megtalálható, aminek a tetején helyezkedett el a híd is. A hajó fedélzete szürke, fehér és kék színt kapott.
A fedélzet alatt volt megtalálható a hajótest, ami piros színben készült. Ami azonnal feltűnik, hogy két hajócsavar található a játék hátsó részén. Ezzel a két hajócsavarral lehetett működtetni a játékot, ami így kanyarodni és egyenesen haladni is képes volt.
A játék vezetékes távirányítóval volt ellátva. Egy viszonylag hosszú dróton keresztül jutott el az áram a távirányítóból a motorokba. Érdekessége a hajónak, hogy a vezeték a játék alján ment be a hajótestbe, ami azért nem számított szokványos megoldásnak.
A vezeték másik végén volt megtalálható maga a távirányító, amibe egy darab 4.5 V-os elemet kellett behelyezni.
A távirányító szintén maga volt a megtestesült hajózás. A játékot két tologatható kar segítségével lehetett irányítani. A karok középállásban voltak nulla állásban, előre nyomva azokat előre indultak el a motorok, míg hátra húzva a karokat a motorok ellenkező irányba kezdtek el hajtani.
Lehetőség volt a karokat külön-külön vagy ellentétes irányba tolva is használni, ami hajó fordulását eredményezte.
A hozzám került játék természetesen tökéletesen működik és még az eredeti doboza is megmaradt. Egyetlen hibája volt, hogy a távirányító vezetéke szakadt volt, amit sikerült megjavítanom.
Összességében egy remekül működő és itthon ritkán fellelhető ritkasággal sikerült gazdagítani a gyűjteményt.
Reményeim szerint a többi játékkal együtt a távirányítós kompot is betudom majd mutatni nektek, de amíg erre nincs lehetőség addig jönnek a megszokott fényképek ezúttal is.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!