Az elmúlt időszakban azért elég sok műanyag építőjátékot mutattam be nektek, amelyek között megtalálhatóak voltak a szocialista ipar remekei is. Eddig leginkább az NDK PEBE játékokat ismerhettétek meg az oldalon, de most egy számomra is ismeretlen lengyel építőjátékot mutatok be nektek.
Azt már többször leírtam, hogy a szocialista játékipar sokszor merített ihletet a vasfüggöny másik oldaláról - elég ha csak a Lemezárugyár játékainak egy részére vagy az NDK és szovjet játékipar néhány remek darabjára gondoltok.
Nem voltak ezzel másképp a lengyelek sem, akik szintén a LEGO népszerű építőjátékának nyomán elindulva alkották meg a saját műanyag elemekből álló építőjátékukat.
Hozzám most a Lengyelországban gyártott és a Legora kísértetiesen emlékeztető Samochod Kontener nevet viselő játék került, ami gyakorlatilag egy konténeres teherautó volt.
A játék bemutatását kezdjük a legegyszerűbb, de azonnal látható résszel ami nem más mint a doboz. A doboz a 80-as évekre annyira jellemző kartonpapírból készült, ami ennyi idő alatt végtelenül elpuhult már. Akkoriban sem volt ez a tartósság csúcsa, de az eltelt évek azért megtették a hatásukat.
A doboz külsején a játékról készült grafikák láthatóak. Mivel két eltérő teherautó látható a két oldalon, így arra gondolok, hogy az konténeres teherautó is több változatban készülhetett.
A grafika nincs túlgondolva. Látható a játékautó amint az úton közlekedik a fákkal borított háttér előtt. A doboz oldalán a teherautó konténerrel és konténer nélkül is látható, ami arra utalt hogy egykor le lehetett venni a felépítményt a játékról.
A dobozon ezen kívül még a Samochod Kontener és a Made in Poland felirat olvasható.
A játék maga nem több és nem kevesebb mint a többi LEGO másolat. A felhasznált anyagok minősége bár nem ütötte meg a LEGO szintet, de azért egészen jól használható lett volna.
A feltételes mód ebben az esetben abszolút nem véletlen.
Mivel méretben minden elem azonos a klasszikus LEGO darabokkal, így akár egy eredeti játékkal együtt is használható lett volna a készlet, de a minőség ezt sajnos nem tette lehetővé.
Az elemek egymáshoz kapcsolódása leginkább tragikusnak nevezhető. Szembesültem azzal a jelenséggel a játék összerakása során, hogy az elemek random módon leestek a helyükről és hiába nyomtam őket erősen be a helyükre ez semmit sem ért.
Ennek köszönhetően a teherautót kézbe fogva valahogy végig olyan érzésem volt mintha szét akart volna esni a legapróbb mozdulatra is.
Szerintem ez nem a kornak köszönhető, hanem sokkal inkább az elemek kidolgozásának és a gyártás pontatlanságának. Az illeszkedés ennél a játéknál még olyan mint a LEGO esetében, de ennek ellenére sem igazán működőképes a történet.
Persze akkoriban ez a gyerekeket a legkevésbé sem zavarta, hiszen örültünk bármilyen építőjátéknak. A lényeg a szórakozás volt és az építés. A legtöbb esetben nem is olyan játékot építettünk, ami a dobozon szerepelt, hanem a saját kreativitásunk segítségével próbáltunk meg újat alkotni.
Gyerekként remekül szórakoztunk az építések során és ez volt a legfontosabb. Senkit nem érdekelt, hogy NDK, lengyel vagy dán játékkal játszunk.
A hozzám került lengyel műanyag építőjáték sajnos nem teljesen komplett. Az évek alatt néhány elem elveszett, de mint ahogy a képeken láthatjátok ez különösebben nem befolyásolja.
A játékkal érkezett egy eredeti doboz is, ami soha nem rossz dolog. Szerencsére a doboz is épségben megmaradt, így a múzeumban így láthatjátok majd a játékot.
Amíg azonban nem tudom bemutatni nektek ezt a kincset, addig jönnek ezúttal is a megszokott fényképek.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!