Ha péntek, akkor jön a szokásos felújítások bejegyzés a blogon. Ebben a rovatban jobb sorsra érdemes régi játékokba igyekszem életet lehelni. Reményeim szerint ezek a sorozatok kedvet adnak nektek is a felújításokhoz és ötleteket is tudtok meríteni a megosztott tapasztalataimból.
A rovatban volt már távirányítós autó, bolygókerekes kisautó, RC irányítású terepjáró és számtalan Matchbox, Metalcar, Siku, Majorette kisautó is.
Ezúttal egy hazai műanyag játék felújítását igyekszem megosztani veletek. A DMSZ Formula autó egy-egy hiányos darabját egészen olcsón megtudjátok Ti is vásárolni a hazai aukciós oldalakon és akkor Ti is belevághattok egy felújításba.
Az első részben még csak a hiányosságokat mértem fel és a takarítást végeztem el a járművön, a második részben egy új versenyző foglalta el a helyét az ülésben, a harmadik részben a motor pótlásával folytattam a sort, míg a mai epizódban a futóművel foglalkozom majd.
Akik követik a felújítást azok valószínűleg a videós bemutatót is látták, ahol megmutattam hogy a kerekek mennyire is össze-vissza mozognak. Ez a hiba annak köszönhető, hogy a kerekekhez tartozó tengelyek elgörbültek az eltelt évek alatt.
Kétségbeesésre azonban nincs ok, mivel ez sem egy megoldhatatlan probléma.
A javításhoz persze ki kell szedni a futóművet a játékból, aminek a legegyszerűbb módja, ha a kerekeket lehúzzátok a tengelyről. Ezt a lépést úgyis el kell végezni a tengely javításához, így legalább egy lépést megspóroltok. Valószínűleg egy kicsit szenvedős lesz a szorosan illesztett kerekek leszedése a tengelyről, így előfordulhat hogy egy fogóra is szükségetek lesz majd a művelet során.
A kerekek levételét követően érdemes az abroncsokat is szétszedni és leszedni azokról a dísztárcsákat. Ha ezzel is megvagytok, akkor jöhet az elmaradhatatlan takarítás, amivel a műanyag alkatrészek ismét régi fényükben ragyognak majd.
Ezután már lehet a tengelyekre koncentrálni.
A tengely kiegyenesítéséhez egy kalapácsra és egy egyenes felületre lesz szükség. Ha az egyengetés előtt egy egyenes felületen elkezditek gurítani a tengelyt, akkor láthatjátok a ferdeséget benne. Ezt kell kiszedni a kalapács segítségével, mégpedig úgy hogy az lassú mozgatás során mindig a megfelelő helyet kalapáljuk meg nem túl durván.
Ezt a műveletet addig kell folytatni, amíg a gurításnál közel egyenletesen és szabályosan mozgó tengelyt kapunk.
Így tettem én is, aminek a végeredménye egy egészen elfogadható tengely lett. Az egyengetés után még egy kis csiszolás következet, amit lehet kézzel is végezni, de ha van otthon fúrógép akkor sokkal gyorsabban juthattok szép eredményre ha a tengelyt befogjátok, a fúrót beindítjátok és a csiszolóvásznat mozgatjátok a forgó tengelyen.
Miután szépen kifényesítettem a tengelyt felraktam a kerekeket az egyik oldalra és a tengelyt bedugtam a helyére. Ezt követően felraktam a másik oldalra is a kerekeket.
Miután mind a két tengely a helyére került jöhettek a dísztárcsák, amik szintén felkerültek a helyükre. Sajnos ebből csak három darab volt meg, így a negyediket 3D nyomtatással kellett elkészítenem. Ebben az esetben is magamnak kellett elkészíteni a 3D-s modellt, mivel ilyesmire nem lehet ráakadni az interneten sajnos.
A nyomtatás persze sikeres lett, így a negyedik kerék is megkapta a dísztárcsáját. Ezzel a kocsiban már van pilóta, van a járműben motor és a futómű is egészen jó állapotba került, már csak olyan apróságok maradtak hátra mint a visszapillantótükrök.
Ezzel azonban már csak a jövő héten foglalkozom, így érdemes lesz akkor is velem tartanotok.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!