Gyerekkorunk szerves részét képezték a különböző gyűjtögetések. Ezek voltak a mi féltett kincseink, amelyeket igyekeztünk a naptól és széltől is óvni és büszkén mutogattuk egymásnak a gyűjteményünket.
Egy kicsit nosztalgiázunk a következő hetekben ezen a vonalon és igyekszem bemutatni, hogy mi mindent is gyűjtöttünk mi gyerekként, amelyek nagyobbik része persze az évek múlásával a szemétben végezte sajnos.
Az első ilyen általunk gyűjtött tárgy amit bemutatok nektek a kártyanaptár lesz.
Ma már egészen furcsán néz mindenki a kártyanaptár szót hallva, pedig a 70-es, 80-as években nagy divat volt a kemény papírból készült 6x10 cm-es reklámokat tartalmazó papírlapok gyűjtése.
Persze a kártyanaptár jóval előbb megszületett - már a XIX.században is készítettek kártyanaptárakat - de az előállítás és a nyomtatás nehézsége nem kedvezett ezeknek a papírból készült kalendáriumoknak.
A nagyobb darabszámra itthon az 50-es, 60-as évekig kellett várni és a monopol helyzetben lévő Offset és Játékkártya Nyomda állította elő azokat.
A 70-es évekre annyira megnövekedett az igény a kártyanaptárak iránt, hogy a nyomda a munka egy részét kiszervezte és a vágást egy MGTSZ-re bízta.
A kártyanaptárak népszerűsége első sorban a színes reklámoknak volt köszönhető. Ez munkát adott a fotósoknak, a grafikusoknak, a modelleknek és sok más szakmának is.
A kártyanaptárakat általában különböző cégek gyártatták le és igyekeztek a lehető legjobban reklámozni a termékeiket vagy szolgáltatásaikat.
Sokszor lehetett találkozni hiányos öltözetű nőket tartalmazó naptárakkal is, amelyek általában a férfiak kedvencei voltak, de bőven voltak olyan naptárak is amelyek mókás rajzaikkal vagy termékeikkel a gyerekek kedvenceivé váltak.
Persze a gyerekeken kívül a felnőttek is gyűjtötték a kártyanaptárakat. Nekem volt olyan tanárom, aki egy jeggyel jobbat adott, ha valaki vitt olyan kártyanaptárat, amilyen még nem volt a gyűjteményében.
Szóval ez egy nagyon komoly hobby volt a 70-es, 80-as években, sok cserélgetéssel, ritkább és gyakoribb naptárokkal, amelyek a gyűjtők féltett kincsei voltak.
Mára a digitalizáció gyakorlatilag teljesen megölte a kártyanaptárakat és már csak egész kis számban készülnek zsebre rakható éves kalendáriumok.
Gyűjtők még most is akadnak azért, de a kártyanaptár vitathatatlanul elvesztette létjogosultságát mára, de emlékként megmarad azért nekünk.
Persze hoztam azért nektek néhány klasszikusabb darabot, hogy egy kicsit tudjatok nosztalgiázni velem.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!