Az NDK játékgyártás egyik érdekes és különleges részét szeretném bemutatni nektek. Ezek pedig nem mások mint a fából készült játékok, amelyeket három járművön keresztül ismerhettek majd meg.
A 70-es évek elején gyártotta a ma bemutatásra kerülő játékot a PGH "Friedrich Fröbel" Werdau, de a cég múltja azért tartogatott csavarokat.
Az NDK óvodákban már az 50-es évektől kezdve nagy népszerűségnek örvendtek a különböző fa járművek a fiúk körében, amit akkoriban a Dressel Spielgaben Zwickau készített.
Ez igazából egy magánvállalkozás volt, amit Hans Dressel alapított és irányított. A cég népszerű termékeket állított elő viszonylag olcsón, így valószínűleg csípte is akkoriban a szocialista vezetés szemét. Ennek eredményeként 1958-ban az alapító Hans Dressel az NSZK-ba költözött és hátrahagyta a céget.
Ezt az NDK ipari minisztériuma természetesen azonnal államosította is, így jött létre a PGH "Friedrich Fröbel" Werdau, ami arról a Friedrich Fröbelről kapta a nevét aki már XIX.század elején felismerte a játék fontosságát a gyerekek fejlődése szempontjából és 1840-ben megalapította a világ első óvodáját.
A cég a későbbiekben megvált ettől a névtől és Vereinigte Erzgebirgische Spielwarenwerke Olbernhau (VERO) néven folytatta tevékenységét, de a fa játékok még ekkor is a kínálatban maradtak sok más érdekes játék mellett.
De milyenek is volt az FWF fából készült járművek.
Jellemzően nagyon és rendkívül precízen, átgondoltan és aprólékosan kidolgozottak és szinte minden elképzelhető területet felöleltek. Készítettek darus teherautó, markolót, platós teherautót és nyerges vontatót, de megtalálható volt a kínálatban a pótkocsis traktor, de még a szállítható konténer is.
Elképesztően sok darabból állt az FWF kínálata a gyerekek legnagyobb örömére, akik első sorban az óvodákban találkoztak ezekkel a játékokkal.
A mai nap egy markolót mutatok be nektek, ami szerintem egy lenyűgöző darab.
A méreteit tekintve a jármű lazán súrolta bizonyos helyzetekben az 50 cm-es méretet. Különösen igaz volt ez felemelt vagy teljesen leengedett gém esetén.
A forgózsámolyos fülkés felépítmény egy alvázon kapott helyet. Az alváz alján 8 kerék szolgált a játék megfelelő mozgatására, amit a gyerekeknek saját erővel kellett megoldani, ugyanis ez egy tologatós játék volt.
A forgózsámolyt szintén kézzel kellett forgatni, de a fülke oldalán két kurblit is találhattak a gyerekek, amit több állásban is rögzíteni lehetett.
A kurblik egyike a gémet mozgatta, míg a másik a markolókanál mozgatásáért volt felelős.
A markoló persze mit sem ért volna ha nem lehet tökéletesen használni, de a német precizitás itt bőven visszaköszön, ugyanis aprólékos részletekkel és megoldásokkal teljesen használhatóvá varázsolták a játékot.
Nekem különösen tetszik benne a rendkívül hosszú gém, ami ráadásul mozgatható is, de számtalan más apró részletet is kitudnék ragadni a játékból.
Összességében egy igazi időtálló klasszikus darab. Persze az évek alatt a gyártás során használt fa kiszáradt és megrepedezett, de ezeket a hibákat azért sikerült valamilyen szinten orvosolnom.
Ennek köszönhetően a gép újra üzemképes és használható. Szerencsére az évek alatt a lakkozás sem kopott meg rajta különösebben, így még most is megrakodható az FWF teherautó vele, amit egy következő cikkben mutatok majd be nektek.
Reményeim szerint ezt a játékot is láthatjátok majd élőben is, de amíg a bemutatásra nem nyílik lehetőség addig jönnek a megszokott fényképek ezúttal is.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!