Lemezárugyár Kozmosz Globusz
2024. november 05. írta: ToyaHSW

Lemezárugyár Kozmosz Globusz

img_3208.JPG

Bizony minden gyűjtőnek vannak bakancslistás játékai, amelyeket legalább egyszer meg szeretne szerezni magának és a gyűjteményében tudni.
Nekem is akadnak ilyenek, amelyekre elég régóta vágyom, de eddig nem sikerült szert tennem egyre sem. Most azonban egy ilyen kincs akadt a horgomra és gondoltam gyorsan be is mutatom nektek.
Ez a játék pedig nem más mint a Lemezárugyár által készített Kozmosz Globusz.

De mi is az a Kozmosz Globusz és miért is olyan különleges?
1968-at írtak, amikor a Lemezárugyár egy teljesen új koncepcióval jelentkezett a játékok piacán. Egy óraműves szerkezettel ellátott játékot álmodtak meg, ami amolyan giroszkópos megoldással működik. Ez lett a műanyag burkolattal ellátott Kozmosz Globusz, ami díjat is nyert játékkiállításokon.
Egy gurulós játékról volt szó, ami a felhúzást követően teljesen kiszámíthatatlanul el kezdett előre haladni és addig ment amíg az óraműves szerkezet benne le nem járt.
Az igazi érdekessége az volt a játéknak, hogy egy műanyag búra alatt került elhelyezésre a játék lelke és az erre megálmodott pilótafülke is és ez a fülke mindig vízszintesen állt a haladás közben.

A ritkaságát leginkább annak köszönheti a játék, hogy a külső műanyag burok egyszerűen nagyon sérülékeny volt és már egy asztalról leesés is képes volt maradandó károkat tenni a játékban.
Persze az akkori ár is és a megszokott áruhiány is sokat nyomhatott a latba, így mára tényleg ritka kincsnek számít a játék.
Ennek köszönhetően még a hiányos darabok is nem ritkán horror áron találnak új gazdára.

De nézzük meg inkább közelről, hogy mit is tudott a Kozmosz Globusz!

A játék egy 10 cm átmérőjű gömböt. Ez a gömb gyakorlatilag egy átlátszó plexi, amin belül helyezkedik el az óraműves szerkezettel ellátott vezérlő fülke, amiben két űrhajós foglal helyet számtalan műszer előtt.
Érdekesség, hogy az itt elhelyezett űrhajósok gyakorlatilag megegyeznek a Robotfelderítő játék figurájával.
Az óraműves szerkezet két helyen csatlakoztatva van a külső részen található gömbhöz és ezen a két csatlakozási ponton a belül található fülke szabadon tudott forogni.
A külső burkolatot csak ez a két csatlakozási pont és egy furat töri meg. Ennek a furatnak is volt jelentősége, ugyanis itt lehetett bedugni a jellegzetes Lemezárugyáras felhúzó kulcsot és megfeszíteni a belső részen található játék óraműves szerkezetét.

A belső részen található pilótafülkéről is tettem már említést, de szeretném egy kicsit alaposabban is bemutatni nektek. A festésen a lila és a sárga szín dominált, de a grafikai elemeknél használtak piros és ezüst színt is.
Érdemes is figyelmet fordítani a dekorációs díszítésekre, ugyanis számtalan részletet csak sokadig megnézésre lehet igazából észrevenni.
Van itt rajzolt oxigén palack, létrán mászó űrhajós, hajtómű, reflektor, de még apró szegecsek is jelölve lettek a fém testen.
A pilótafülke szintén hasonlóan érdekes, ahol számtalan kijelző és műszer található az űrhajósok háta mögött.

A működésről már ejtettem szót. A játékot elég volt felhúzni és ezt követően letenni, az elindult az általa kitalált irányba és egészen addig bolyongott jobbra-balra kitérve, amíg le nem járt a belül található szerkezet.
Összességében egy igazán érdekes és különleges játék volt a Kozmosz Globusz, amiből fájóan kevés darab maradt meg egészben.
Szerencsére már a gyűjtemény részét is képezi egy darab, így lesz lehetőségetek működés közben is látni ezt a különleges régi játékot.
De amíg nem tudom személyesen is bemutatni nektek ezt a kincset, addig jönnek a megszokott fényképek ezúttal is.

RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!

Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!

A bejegyzés trackback címe:

https://jatekmuzeum.blog.hu/api/trackback/id/tr2018721690

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása