Ma ismét egy olyan játékot szeretnék bemutatni nektek, amivel előszeretettel töltöttük az időt a nyári napokon a szabadban. Az élelmes hazai kisvállalkozók (maszekok) által gyártott játékot általában minden trafikban meglehetett vásárolni és egyszerűsége ellenére egy működőképes játék volt.
Ez pedig nem más mint a patronos durranó rakéta.
Szerintem a megalkotása során arra törekedtek, hogy az akkor nagy tételben gyártott szalagos patronoknak egy egyszerű és mégis a gyerekek számára vonzó felhasználási lehetőséget találjanak.
Ebben segítségükre volt a műanyaggyártás és az hogy a gyerekek számára rendkívül vonzó volt a nagy hanggal eldurranó patron. Az eredmény egy feldobható játék lett, ami a leesést követően durrant egyet.
Formára egy rakétára emlékeztet a műanyag játék, aminek teste egy üreges műanyag. Ennek az üreges műanyagnak a felső részében kapott helyet egy fém lap, amire a patront kellett illeszteni.
A rakéta teteje szintén műanyagból készült, de a végén egy fém ütőszeg kapott helyet.
Ebből már a fizikában egy kicsit otthonosan mozgók tudhatják, hogy a rakéta kifejezetten orrnehéz lett, aminek köszönhetően a feldobást követően megfordult a levegőben és az ütőszeggel érkezett meg az aszfaltra.
Az ütőszeg megütött a fémlapon elhelyezett patront és megtörtént a durranás.
A rakéta megfelelő stabilitásáról aprócska szárnyakkal gondoskodtak, ennek köszönhetően egészen biztos volt, hogy a megfelelő szögben érkezik meg a játék és biztos a durranás.
Persze a durranás azért közel sem volt ennyire biztos. Elég a kudarchoz ha a leszakított patront rossz pozícióba helyeztük be vagy az a repülés során elmozdult a helyéről. Ilyenkor előszeretettel hangoztattuk, hogy besült a rakétánk, de ettől nem estünk kétségbe, hiszen a patron fillérekbe került és mi úgy fogyasztottuk mintha nem lenne holnap.
Amúgy szerintem a rakéta alapötletét egy jóval veszélyesebb játék adhatta, de mivel nem szeretnék ötleteket adni senkinek, így ezt inkább megtartom magamnak :)
A rakéta gyönyörű állapotban, két csomag patronnal került hozzám. Mivel már nem mai darab a játék, így a kipróbálástól eltekintettem, hiszen az elöregedett műanyag alkatrészekben nem akartam kárt tenni, ráadásul a patron sem biztos, hogy működött volna ennyi év után.
Természetesen a múzeumban láthatjátok majd ezt a játékot is, de amíg nincs lehetőségem személyesen megmutatni nektek ezt a kincset, jönnek a megszokott fényképek.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!
Patreon támogatók jelentkezésével még gördülékenyebb munkára, még több bejegyzésre, még több videóra és folyamatosan új tartalmakra számíthattok.