Megszokhattátok már, hogy néha igazán érdekes és mai szemmel már kicsit furcsa dolgokat is mutatok nektek, amivel mi annak idején azért el tudtuk ütni az időt.
Ilyen érdekesség többek között a papírból készült makett, aminek számtalan változatát vásárolhatták meg a szülők a gyerekeknek, akik ezt követően nyakig Technocolosan megpróbálták összeállítani az éppen adott épületet vagy járművet.
A papírból készült modelleket általában az Ezermester és Úttörőbolt Vállalat készítette, akiknél a ma bemutatásra darab is készült.
A cég egy egész sorozatot készített, aminek egyik számában jelent meg a 12.sz. Páncélvonat.
Az összeépíthető modell kemény kartonlapokra lett nyomtatva, ami egy nagyon szép rajzzal ellátott borítékban kapott helyet.
A boríték előlapján néhány katona volt látható, valamint a sínen guruló vonat, aminek mind a két végén egy-egy géppuskával felszerelt vagon volt megtalálható.
A gyerekeknek ezt kellett kivágni, összeállítani és persze ragasztani.
A csomagban kemény kartonlapokon kapott helyet a modell, ami kellően hézagosan volt elhelyezve a könnyű kivágás érdekében. A borítékon olvasható utasítást, miszerint az egyszerűbb részekkel ajánlott kezdeni, érdemes volt be is tartani, ugyanis ekkor szerezték meg a gyerekek a gyakorlatot és ezt követően volt értelme a komolyabb részek összeállításának.
Mint láthatjátok gyakorlatilag minden egyes részét a modellnek papírból kellett elkészíteni.
Összesen 7 kemény kartonlapra felrajzolt elemekből állt össze végül a kész szerelvény, amit szerintem akkoriban nagyon sokan össze is állítottak.
Ami igazán csábító volt a papírmodellben az leginkább az ár volt. Összesen 9 Ft-ot kellett fizetni több napos szórakozásért, ami azért annyira nem volt rossz.
A nyomdai munkákat a Minerva végezte, míg a forgalmazást a már említett Ezermester és Úttörőbolt Vállalat vállalta magára és minden Ezermester boltban megtalálhatóak voltak ezek a termékek.
Persze mivel akkoriban ezeket a néhány forintos dolgokat tényleg a szórakozás és az időtöltés miatt vásárolták meg, így nagyon kevés maradt meg érintetlen állapotban.
Hozzám most egy eredeti borítékos, vágatlan változat került, ami egy kisebb bravúr.
Reményeim szerint a többi hasonló papírból összeállítható modellel együtt ezt is betudom majd mutatni nektek, de amíg erre nincs lehetőség addig jönnek a megszokott fényképek.
Kaptam egy kiegészítést a bejegyzéshez, amit most hasznossága okán meg is osztok veletek:
A bejegyzésben szereplő páncélvonat nem a 12. számú papírmakett volt, hanem a 12. számú páncélvonat makettje, míg a jelenleg kapható a VIII. számúról készült. Ezért aborítón talán szerencsésebb lett volna XII. számúként hivatkozni rá.
Papírmakettből őszülő fejemmel összesen háromra emlékszem abból az időszakból: ez a vonat, a Táncsics hajó, illetve a Tahi/Zebegény/nem emlékszem, milyen további két néven futó hajó. Utóbbi esetében maga a készlet ugyanaz volt, a különböző neveket lehetett rájuk felragasztani igény szerint.
A Zebegény ma Attila rendezvényhajóként üzemel, a Tahi pedig a Hunnia iskolahajó, ha még megvan.
Jóval később jelent meg az Országház, harangláb, stb. épületek.
A páncélvonat makettnek egyébként érdekes története van. A Tanácsköztársaság 50. évfordulójára építették meg a XII. sz. páncélvonat többé-kevésbé pontos mását, amelyet az országban múzeumként vittek körbe két éven keresztül, majd talán
Zánkán kötött ki, aztán vélhetően lebontották. Én voltam is rajta, amikor Budapesten volt, de sajnos nem emlékszem belőle semmire. Gondolom, a fegyverzetét leszámítva üres volt, csak megjelenésében érdekes.
Maga a makett ezért emlékeim szerint még a Kisdobos újság kivágós mellékleteként is megjelent, valószínűleg több számban, de ezt nem tudom biztosan, mivel az 1969-es évfolyam nincs meg az Arcanumon. De mivel nekem volt belőle két darab is, amiből az egyiket apám, a másikat meg én raktam össze, gyanítom, hogy a kapható makettet csinálta ő a hajókkal párhuzamban, míg a melléket volt az én művem. A Kisdobosban általában egy kartonlap volt a kivágókkal, de el tudom képzelni, hogy az ünnepre készülődés jegyében január-március között 2-2 lappal örvendeztették meg a gyerekeket.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!