Az elmúlt hetekben megmutattam nektek a blogon néhány felhúzós szerkezettel ellátott régi játékot. Volt amivel eddig még csak a Blog TV adásában találkozhattatok, de most írásban is megismerkedhettek ezekkel a játékokkal.
Ezúttal a Lemezárugyár által készített Rakodó vonatot szeretném bemutatni nektek egy kicsit közelebbről.
A Lemezárugyárat nem kell különösebben bemutatni sem gyűjtők számára, sem pedig azoknak akik a 60-as, 70-es vagy a 80-as években voltak gyerekek. A hazai játékipar lényegében legnagyobb szereplőjéről van szó, ahonnan számtalan mára legendássá vált játék került ki.
Most a különleges és sokunk számára nosztalgikus játékok felsorolásával nem vesztegetném az időt, hiszen a cikk felét megtölthetném csak a játékok nevével.
Már több bejegyzésben elmélkedtem arról, hogy az itthon akkoriban forradalminak számító Lemezárugyár által készített játékok jókora része egyszerű másolat. Tudom ez így kicsit csúnyán hangzik, de a tények bizony azt támasztják alá, hogy a játékok egy jelentős hányada a német Technofix cég által fejlesztett játékok másolata.
Ennek mikéntjére valószínűleg soha nem fogunk választ kapni, így azt sem tudjuk majd meg hogy volt-e valami együttműködés a két cég között vagy egyszerű másolásról van szó.
Igazából ez nem is annyira érdekes manapság, a lényeg hogy volt nekünk egy Rakodó Vonat nevű játékunk, amit Technofix 297 Automatic Loader néven évekkel előbb elkészítettek.
A Rakodó Vonat 1963-1964 körül került a hazai boltok polcaira és természetesen a Lemezárugyár többi játékához hasonlóan azonnal hatalmas siker is lett.
Pedig lényegében egy rendkívül egyszerű játékról van szó, ami az óraműves szerkezetnek köszönhetően még annyira fergeteges játékélményt sem nyújtott. Persze akkoriban ez a játék maga volt a csoda és a gyerekek valóban elájultak tőle.
A játékhoz tartozott egy egyszerű nyomvonalat tartalmazó pálya, ami a Tolató Mozdony játékteréhez hasonlóan itt is összecsukható volt. Ezek kívül a játék része volt egy felhúzós szerkezettel ellátott dízel mozdony, egy vagon és egy olajos hordó ami ÁFOR feliratot kapott.
A játéktér egyik végén volt megtalálható a rakodó állás, míg a másik végén egy fül állt ki a pályából ami a mozdony irányváltását hivatott elősegíteni.
Alaphelyzetben a mozdonyt és a vagont össze kellett kapcsolni, majd ezt követően az óraműves szerkezetet megfeszíteni, a hordót a rakodóállásra helyezni és máris indulhatott a móka.
A mozdony elment a pálya végére maga után húzva a vagont, majd ott irányt váltott és tolatva közelítette meg a rakodóállást. A rakodóállásnál szintén irányváltás történt, de közben két fülnek köszönhetően a vagonra került a hordó, amit a mozdony ismét elvitt a pálya másik végére.
Ezt követően ismét tolatás következett, majd a rakodóállás másik oldalára állva a vonat az irányváltással egyszerre lerakta a rakományát és már üresen folytatta az útját.
Ez a folyamat egészen addig zajlott, amíg az óraműves szerkezetben volt elég erő hogy mozgassa a szerelvényt.
A játék alapjaiban rendkívül ötletesen és ügyesen volt megoldva. Teljesen mindegy, hogy a Technofix vagy a Lemezárugyár találta-e ki a lerakás és a felrakás mechanikus megoldását, az mindenképpen dicséretet érdemel.
A játék amúgy elképesztően sokáig volt gyártásban. Ezen idő alatt a mozdony változott leginkább. Az első időkben sárga-piros, majd piros-króm, ezt követően pedig fehér-piros színű volt a játékhoz tartozó mozdony.
A pálya és a hordó változatlan volt a gyártás ideje alatt végig, ami azért lássuk be nem semmi.
A hozzám került játék tényleg kiváló állapotban maradt meg. Természetesen mint annyi társánál itt is a hordó az bizony hiányzik. Ezt manapság pótolni csak elég komoly összegért lehet, ezért sokan alternatív megoldáshoz szoktak nyúlni.
Valószínűleg én is így teszek majd, hogy a múzeumban a kipróbálás során már egy teljesen jól működő játékkal találkozhassatok.
Amíg azonban nincs lehetőségem megmutatni nektek ezt a klassz Lemezárugyáras játékot, addig maradnak a megszokott fényképek.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!
Patreon támogatók jelentkezésével még gördülékenyebb munkára, még több bejegyzésre, még több videóra és folyamatosan új tartalmakra számíthattok.