A mai napon ismét egy oktató céllal készített játékkal ismerkedhettek meg az oldalon. Dr.Börcsök Sándornak köszönhetően került hozzám több régi NDK-s optikai játék, amelyek közül ezúttal az Astro-Cabinet 90-est mutatom be nektek.
Néhány hete videóban bemutattam már nektek a készletet, de bejegyzés eddig még nem született erről a játékról.
Mint már annyiszor elmondtam és leírtam a szocialista játékgyártás egyik fontos szempontja volt a szórakoztatás mellett az oktatás is. Ennek érdekében szinte minden területen készültek játékos oktató játékok, elég ha csak a Polikresz sorozatra a Ki mit tudra vagy a Felelj ha tudszra gondoltok.
Természetesen a többi szocialista országban is készültek hasonló játékok. Az NDK-ban az optikai játékok gyártását emelték elképesztő szintre, amelyek közül a legismertebbek az Optik Universal, az Optik Montage és az Astro-Cabinet 90 készlet volt.
A mai napon ez utóbbival ismerkedhettek meg.
Az optikai játékok az NDK-ban a VEB Kamenzer Spielwaren gyártotta. Az Astro-Cabinet 90-es készlet valamikor 1978 körül készült. Ekkora a gyár már kiadta az Optik Montage és Universal készleteket, így komoly gyakorlatra sikerült szert tenniük az optikai játékok területén.
Az Optik Montage és az Universal készletek jellemzője volt, hogy több területet is érintettek, így a mikroszkóptól a színházi látcsőig számtalan dolgot építhettünk a műanyag elemekből.
Az Astro-Cabinet 90-es viszont kifejezetten az éjszakai égbolt kémlelésére lett elkészítve, aminek a csillagászat iránt érdeklődő gyerekek persze nagyon örültek.
Persze nem csak az égbolt kémlelésére alkalmas állványos távcsövet lehetett építeni a játék alkatrészeiből, hanem számtalan más változatot is.
Szerencsére magyar nyelvű leírás is tartozott az itthon forgalomba került játékokhoz, így a több fajta távcsövön kívül számtalan kísérletet végezhettek el a gyerekek a lencsék segítségével.
Természetesen a fő attrakciónak a nagy csillagászati távcső számított, amihez külön állvány is tartozott. Természetesen ez is műanyagból készült mint a játék többi eleme, azonban a gyerekek igényeit ez az eszköz így is kielégítette. Alkalmas volt a hold, a csillagok megfigyelésére, aminek módjáról pontos leírást tartalmazott a játékhoz mellékelt füzetecske.
Sőt extraként egy kartonból kivágható és állítható csillagtérkép is tartozott a játékhoz.
A csillagászati fórumokat bújva azt tapasztaltam, hogy sokak első élménye az Astro-Cabinet 90 volt a csillagászat területén, ami nem kis szó egy játéktól.
Nekem gyerekként nem volt szerencsém ehhez a készlethez. Nem tartom elképzelhetetlennek, hogy engem is magával ragadott volna az égbolt a csillagokkal.
Most szerencsére hozzám került egy régi darab, ami kiváló állapotban vészelte át az eltelt éveket. A játék épségben van, a csillagtérképet senki nem vágta ki és a műanyagból készült játék elemei sem törtek szét az eltelt évek alatt.
Ez alapján elmondható, hogy remek munkát végeztek egykoron az NDK mérnökök és valami olyat adtak a gyerekeknek, ami akkor és ma is különlegesnek számít.
Sajnos jelenleg csak képeken tudom megmutatni nektek ezt a játékot, de reményeim szerint előbb vagy utóbb személyesen is nosztalgiázhattok majd a dobozt nézegetve.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!