Azt hiszem ezt a bemutatót kellene úgy kezdenem, hogy végre sikerült egyet szereznem. Régi vágyam volt, hogy egy Mikrolin vasútkészlettel gazdagítsam a gyűjteményt.
Néha szembe is jött velem egy-egy darab, azonban ezek minden esetben csúnyán hiányosak voltak. Ezért is örültem meg, amikor a Vaterán sikerült egy szép állapotban megmaradt személyvonatos készletet találnom eredeti dobozzal.
Természetesen tűkön ülve vártam a licit végét, aminek a végeredményét most mutatom be nektek.
A Mikrolin kisvasút története legalább annyira regényes és érdekes, mint a hazai játékgyártás. Az biztos, hogy a Mikrolin kisvasút alapjait a tatabányai Mikrolin Mechanikai Játkégyártó KTSZ rakta le.
A név ismerős lehet mindenkinek, hiszen a Java építőjáték, a Logikai készlet vagy az Elemes busz is az ő munkájukat dícséri. A gyártást általában a Napsugár KTSZ végezte, ahogy a Mikrolin I-es dobozán is látható a logóból.
Apropó doboz. Szerintem kifejezetten igényes darab. A grafikai tényleg nagyszerű és hangulatos rajta, de a lényeg persze a dobozon belül található.
A Mikrolin elemes kisvasút persze tartalmazott néhány érdekes újítást. Ezek közé tartozott a kapcsoló pult is, amelyeken a leállítás és indításon kívül a vagonok lekapcsolására, a sebesség csökkentésére és a haladási irány megváltoztatására is lehetőség nyílt.
A működtetéshez egy 4.5 V-os elemre volt szükség, amit egyszerűen a kapcsolópulthoz tudtunk csatlakoztatni.
A készlet két kiszerelésben volt kapható. A mozdony minden esetben a MÁV 275. sorozatú gőzmozdonya alapján készült, a vagonok pedig vagy MÁV-os teher vagy pedig zöld (esetleg bordó) színű személyvagonok voltak.
A készletben alapból 16 darab íves és két darab egyenes sín volt megtalálható, amiből egy nem túl változatos ovális pályát lehetett építeni.
A játékok korát a kezelőpult és a mozdony segítségével lehet meghatározni. Az első változatokban a mozdonyok ütközői még fémből készültek, míg a második sorozatnál már ezt az elemet felváltotta egy menetes műanyag ütköző.
A teherkészlethez zöldes, míg a személy készlethez kicsit fényesebben csillogó kapcsolópult tartozott.
Sajnos manapság már nagyon nehéz szép állapotban megmaradt készletre akadni, mivel a 60-as évek elején gyártott vasút nem a tartósságáról volt éppen híres.
A mozdonyok műanyag elemei könnyen vetemedtek és törtek és a motorok is gyenge pontnak számítottak. Ezért sokan párosították vagy egészítették ki a Mikrolin készletét PIKO alkatrészekkel és elemekkel.
Ezek a házi barkácsolós megoldások nagy divatnak számítottak akkoriban.
Személy szerint nagyon örülök, hogy a hazai modellvasutazás ezen gyöngyszemét is sikerült megszereznem, ráadásul tökéletesen működőképes állapotban.
Igazából nem való már napi játékra, de érdekességként mindenképpen megnézhetitek majd a múzeumban a készletet. Addig pedig maradnak a képek, amelyeket ezúttal egy archív újsághírrel színesítek nektek.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!