Folytatom az egyre bővülő ceruzahegyező gyűjtemény bemutatását, ami nem olyan régen egy jelentősebb adaggal lett gazdagabb.
Klasszikus a 70-es évek műanyag hegyezőiből sikerült beszereznem érdekesebb darabokat, amelyek közül most egy vegyes válogatással várlak benneteket.
Tartsatok velem és nosztalgiázzunk ismét együtt!
Egy érdekes régi hegyezővel kezdem a sort, ami szerintem az egykor tintánál használt itatósra emlékeztet.
A hegyező billegtethető volt és bár az alján nincs sem filc, sem pedig más hasonló itatásra alkalmas dolog, de szerintem mégis ez szolgált az elkészítés alapjául.
A hegyező alsó félkör alakú része fémből, míg a többi elem műanyagból készült. Érdekes darab, amivel lehetett vagánykodni, bár használni szerintem senki nem tudta :)
Az előzőhöz erőteljesen hasonlító darab, ami viszont már teljesen műanyagból készült.
Érdekesség, hogy itt a fogóka helyét egy lovacska felső része váltotta le, gyaníthatóan azért mert a hegyező gyártójánál volt ilyen műanyag elem elég nagy számban.
A kidolgozás elég igényes, amit a lófejből Ti is láthattok.
Egy újabb érdekes hegyezővel folytatom a sort, amiről manapság már sokan azt sem tudják, hogy mi alapján készült.
Az alapot az akkoriban számolásra használt abakusz nevű kézi számológép adta. Az eredeti darabbal a golyók tologatásával lehetett számolni, amit sokan nagyon profi szinten űztek.
Persze a hegyezőre került változattal igazából számolni nem lehetett, de a golyókat poén volt ettől függetlenül tologatni.
Kicsit tanácstalan vagyok, amikor a képen látható kupolás ceruzahegyezőről kell írnom. Ennek leginkább az az oka, hogy a hegyező valószínűleg nem rakétának készült, de mégis arra is emlékeztet.
A hegyező inkább egy mezőgazdasági siló alapján készülhetett.
Természetesen ez a hegyező is műanyagból készült és nagyon sok színben volt megvásárolható.
Egészen biztosan nektek is volt valamilyen golyós türelemjátékotok gyerekkorotokban, amiben az volt a feladat, hogy a golyókat meghatározott helyre eljuttassátok.
Nos ebben a hegyezőben szintén helyet kapott egy ilyen türelemjáték, ahol az volt a feladat, hogy a kis indián szemeinek helyére juttassuk el az aprócska fém golyókat.
Megpróbáltam...nem ment :)Egy újabb hegyező amit nem nagyon tudok hova tenni. Az alapvetően fémből készült hegyező engem egy szalvétatartóra emlékeztet formára, de nem tudom milyen céllal készülhetett.
Persze a hegyező felső részén akár radírt is lehetett tárolni, de valószínűleg nem ezen funkció miatt lett ilyen a kialakítás.
Ha van ötletetek azt szívesen fogadom.
Na végre egy hegyező, amiről tudom mi alapján készítették el :)
Az igényesen elkészített aprócska fémből gyártott hegyező alapjául a petróleumlámpa szolgált.
A hegyező az alsó részben volt megtalálható
Érdekesség, hogy a búra valóban üvegből készült, ami ha jobban belegondoltok egészen érdekes dolog egy hegyező esetében.
Itt aztán van minden, amire egy iskolásnak szüksége lehet, bár rendes hegyező az nincs :)
Van itt vonalzó, szögmérő és még derékszöget is tudtak rajzolni a gyerekek a zöld műanyagból készült eszköz segítségével.
A hegyezésre pedig a vonalzó belső oldalán elhelyezett éles fém lap szolgált, aminek segítségével valóban faragni lehetett a ceruzákat.
Ismét egy olyan hegyező, ami semmi extrát nem tudott de mégis el kell mondani, hogy ilyet is árultak.
A hegyező a teljesen egyszerű kínai gyártmány, aminek végére számomra érthetetlen okból felkerült két műanyag villa formájú elem.
Ismét a segítségeteket kérném, hogy ennek így mi is lehetett az értelme.
Egy igazi vagány ceruzahegyező aminek a fiúk örülhettek igazából.
A műanyagból készült hegyező egy kardot formáz, aminek a markolatában kapott helyet a hegyező: Érdekes darab és egészen jól ki is lett dolgozva.
Valószínűleg ez is számtalan színben megvásárolható volt a 70-es években a srácok nagy-nagy örömére.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!