A gyerekkorotokból egészen biztosan Ti is emlékeztek veszélyes játékokra, amelyek nagyon könnyen okozhattak sérülést nekünk gyerekeknek.
Manapság már ha valamit le lehet nyelni vagy kicsit megvághatja egy gyerek vele a kezét, akkor már visszahívják a boltok polcairól, hogy elkerüljék a komolyabb pereket és a vásárlók elvesztését.
Az 50-es, 60-as években azonban még egészen más világ volt. Akkoriban még tényleg készültek olyan játékok, amelyek valóban veszélyt jelentettek és nem feltétlenül csak a gyerekekre.
Néhány ilyen játékot gyűjtöttek össze nektek és ezek nagyobbik része valóban egészen rémisztő.
Tartsatok velem ezúttal is! De most a régi játékok veszélyes világába utazunk el :)

A Gilbert cég igazán veszélyes játékairól vált ismerté. A régi játékaik manapság már a gyűjtők keresett és kedvelt darabjai.
A képen látható Atomic Energy Lab elkészítésére azonban nem tudom mi vitte rá a céget. Az 50-es, 60-as években az atomra még úgy tekintettek mint a legnagyobb barátunkra, ami megváltoztatja majd a világot. A Gilbert ötlete az volt, hogy az atomot meg kell ismerniük a gyerekeknek is.
Így készült el az uránt és radiumot is tartalmazó Atomic Energy Lab készlet.
A kézikönyv több esetben is szárazjeges hűtést javasolt a leírásokban, de ahhoz kesztyűt nem mellékeltek. Így az esetleges sugárfertőzés mellett a gyerekeknek még a fagyás veszélyével is szembe kellett nézni a játék során.
A problémák elkerülése végett a Gilbert egy mini Geiger számlálót is adott a játékhoz, amivel a gyerekek a játék során vagy után tudták figyelni magukon és környezetükön a sugárzást.
Nem véletlenül tartják ezt a játékot a világ legveszélyesebb játékának.

Természetesen a képen látható Glass Blowing játékot is a Gilbert készítette. Ha a gyerekeket kicsit is vonzotta az üvegfúvás művészete, akkor a cég erre is lehetőséget biztosított.
A Glass Blowing készlet segítségével ebbe a nagyon különleges és rendkívül veszélyes szakmába tekinthettek be a gyerekek.
Nem kell mondanom, hogy ehhez micsoda hőre volt szükség (kb.1700 °C), ami elég komoly veszély volt a gyerekek és a környezet számára is.

A képen a Chemistry készletet láthatjátok, amit szinte természetes módon szintén a Gilbert készített. Általában más gyártók is készítettek hasonló kémiai játékokat, de az összeállítás során igyekeztek arra figyelmet fordítani, hogy kevésbé veszélyes anyagok kapjanak helyet a készletben.
A Gilbert úgy volt vele, hogy a gyerekek tudják meg hogy a kémia nem csak játék. Ennek köszönhetően néhány potenciálisan halálos és robbanásveszélyes vegyület is helyet kapott az 56 vegyületből álló készletben.
A gyerekek megtanulhattak a kézikönyv segítségével puskaport készíteni, innentől pedig nem volt nehéz az arányokat megváltoztatni...
A Gilbert úgy lehetett vele, hogy a gyerekek tanuljanak meg mindent ami veszélyes. A szintén nem veszélytelennek számító ólomöntést is gyakorolhatták a cég egyik játékának segítségével.
Most azon gyorsan lépjünk túl, hogy az ólom mennyi barátságos anyag, de olvadt állapotban még veszélyesebb. Különösen igaz ez a gyerekek esetében, akik valószínűleg égési sérüléseknek köszönhetően tanulták meg, hogy az olvadt fém nem játékszer - ha már erre a Gilbert cég magától nem jött rá.

Ne csak a Gilbert cég játékait osszam meg veletek. Szintén rendkívül veszélyes játéknak számított az Austin Magic Pistol.
Ez a játék is magában hordozta a komoly baleset lehetőségét minden egyes lövésnél.
A műanyag lőszerrel működő játékban nem rugóval biztosították a lövedék távozását, hanem egy vízzel töltött tartályba kellett betölteni a 'mágikus kristályt', ami kalcium-karbid volt. A kalcium-karbid folyadékkal érintkezve rendkívül veszélyes anyaggá vált és ennek segítségével repült ki a lövedék a csőből valódi lángcsóva kiséretében.
Egyes információk szerint a lövedék akár 80 méterre is elrepült, ebből pedig könnyen kikövetkeztethetitek hogy milyen könnyen okozott sérülést a lövedék, de erre akár maga a pisztoly is képes volt.
Remélem érdekesnek találtátok ezt az öt igazán veszélyes játékot. Valószínűleg hamarosan még újabb öt hasonlóan veszélyes játékot mutatok majd nektek.
Kövessétek addig is figyelemmel a blogot!
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!