Az utóbbi hetekben megszokhattátok, hogy régi harci játékokat igyekszem nektek bemutatni hétfőnként. Persze az érdekesebb darabokra fókuszálok, amelyekkel azért nem nagyon találkozhattunk gyerekként mi sem.
Ahogy az ígértem ezúttal a levegőbe emelkedünk és olyan játékokra koncentrálunk amelyeket a hadseregek is használtak légi harcokban és ennek köszönhetően a gyerekek érdeklődésére is számot tarthatott.
Vágjunk is rögtön a közepébe!
Ternészetesen ebben a kategóriában is a távirányítós játékok számítottak a legnépszerűbbeknek. A gyártók igyekeztek is ezt kihasználni, így Japánban szinte minden játékgyárnak volt U.S.Army felirattal ellátott távirányítós repülőgépe vagy helikoptere.
A lemezből készült játékok formája változatos a fém test ellenére és nem túl meglepő módon rendelkeztek a távirányítós játékok összes előnyös tulajdonságával is.
Persze felszállni nem tudtak ezek a játékok, de ennek ellenére a földön haladva pörögtek a rotorok és a gyerekeknek ennyi is elég volt a boldogsághoz.
Sajnos a képen látható típusról és annak gyártójáról nem sokat lehet tudni, de a kép a játékról önmagáért beszél.
Természetesen készültek lendkerekes és felhúzós szerkezettel ellátott katonai játékok is, amelyek közül a legtöbb helikopter volt. Ezek formája lényegében pontosan annyira volt változatos mint a távirányítós játékoké.
A képen egy 70-es években készült lendkerekes helikoptert láthattok, amelyik természetesen a lendkerékkel együtt a rotorját is forgatta. Az igazán szögletesre sikerült helikoptert a Takatoku készítette.
És akkor most ismét egy érdekes távirányítós játék amit a Marx és a Linemar Toys készített és a Bell HXV-3-as helikopter távirányítós változatával játszhattak a gyerekek.
A gép a maga nemében igazán érdekes, hiszen két szárny is található volt a repülőgépéhez hasonlító testen, aminek a végén egy-egy rotor kapott helyet. Ezek a rotorok természetesen menet közben forogtak egy viszonylag bonyolult megoldású áttételnek köszönhetően.
A helikopter ment előre-hátra és jobbra-balra, de sajnos a levegőbe ez a gép sem tudott emelkedni.
Egy valamivel modernebb játékot is szeretnék bemutatni nektek. Ezt a sokak által ismert New Bright készítette a 80-as években. Ezzel talán még néhányan találkoztatok is gyerekként.
Az F13-as repülőgép alapján készített távirányítós játéknak már az irányítója is hasonlított egy repülőgép berendezésére. Természetesen a repülőgép olyan extrákat is tudott a szokásos jobbra-balra, előre-hátra haladáson kívül mint hangok kiadása, villogó orr és rakéták, valamint a szárnyát is tudta mozgatni.
Persze ne gondoljátok, hogy nagyon régen nem készültek a gyerekeknek különböző katonai légijárművekkel kapcsolatos játékok.
Erre a legjobb példa a 30-as évek elején gyártott AKRON ZEPPELIN, ami természetesen lemezből készült. A játék időtálló darab volt, amire a legjobb bizonyíték, hogy még mindig akad belőle egészben megmaradt darab.
A méreteit tekintve egy 26"-os játék volt, ami azt jelenti hogy egy több mint 60 cm-es léghajóval játszhattak a gyerekek.
Ne aggódjatok a sorozatnak még közel sem vagyunk a végéhez, így mindenképpen érdemes lesz a jövő héten is velem tartanotok.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!