Jogosan merülhet fel bennetek a kérdés, hogy miért is nincsenek számítógépek a gyűjteményben mikor ezek is életünk szerves részét képezték a 80-as években.
Ezekkel bombáztuk le Moszkvát és törtük el a joystickeket a Daley Thompson Decatlonban.
A 8 bites gépek hiányának elég prózai oka van, az anyagi oldala a dolognak. Manapság elég sokan gyűjtenek már régi számítógépeket, amelyek ára folyamatosan emelkedik.
Még ha a leggyakoribb és általunk is ismert és használt típusokat szeretném csak a Játékmúzeum gyűjteményében tudni, akkor is több 100.000 Ft-os kiadásról beszélünk.
Így egyenlőre gyerekkorunk ez a része nem szerepel a gyűjteményben, de ha érkezik ilyen irányú felajánlás akkor azt természetesen beépítem majd a jelenlegi játékok közé.
Persze ez nem jelenti azt, hogy ne lehessen nosztalgiázni a számítógépek területén, így ebben a bejegyzésben gyerekkorunk elképesztő tudású gépei közül mutatok be nektek néhányat, amivel valószínűleg Ti is találkoztatok.
HT1080Z School Computer - Általában minden iskolában megtalálható volt belőle egy-két darab. A Hiradástechnikai Szövetkezet által fejlesztett gép egy TRS-80 klón, aminek később elkészült a modernebb változata is 2080Z és 3080Z néven, ez utóbbi csak prototípus maradt.
Zilog Z80 @1.77MHz processzor, 16 és 48 kB RAM és 12 kB ROM, beépített magnó és 128x48-as fekete-fehér grafikus felbontás.
Sinclair ZX81 - Az első elérhető árú 8 bites számítógép volt. 3,25 MHz-es Zilog Z80 processzor, 8 kB ROM, 1 kB RAM (bővíthető volt 16 vagy 32 kB-ra). Felbontás 32x22 és fólia érzékelős billentyűzet, aminek köszönhetően rendkívül alacsonyan tartható volt az ár.
Primo A32, A48 és A64 - Ismét egy hazai remekmű, aminek köszönhetően nagyon sokan ismerkedhettek meg a BASIC nyelvvel. A Microkey által készített gép első változata még fóliás billentyűzettel rendelkezett, azonban a B sorozatra ezt rendes klaviatúra váltotta fel.
U880-as Z80-as 3.75 MHz-es processzor, kiépítéstől függően 16, 32 vagy 48 kB RAM, 16 kB ROM, 256x192-es vagy 256x256-os felbontás.
Aircomp 16 - Egy igazi hazai garázs project volt amit egy testvérpár talált ki és Homelab-2 név alatt fejlesztett. Ebben a gépben látta meg a lehetőséget a Boscoop-Personal GT Color Ipari Szövetkezet, akik Aircomp néven forgalmazták a 8 bites számítógépet. Zilog Z80-as processzor 4 MHz-es órajellel, 16 kB RAM és 16 kB ROM és 320x200-as felbontás.
Igazi átütő sikert soha nem ért el, de mára komoly kincsnek számít és egy darab hazai számítástechnikai történelemnek.
Enterprise 128 - Az aprócska joystickkal és a színes billentyűzettel egészen biztosan sokak retinájába beleégett ez a gép. Az Intelligent Software Ltd. által fejlesztett gépet itthon a Centrum Áruházakban lehetett megvásárolni egy kisebb vagyonért.
A gépben egy 4 MHz-es Zilog Z80-as dolgozott, ami mellett 128 kB RAM és 48 kB ROM volt a házban. A felbontás 640x512-es volt maximum. A szoftverekről a könnyű ZX Spectrum emuláció gondoskodott.
Videoton TVC - Lényegében az Enterprise testvérének is nevezhetném. Az alapgépet ebben az esetben is az Intelligent Sofware Ltd. fejlesztette a gyártó pedig a Videoton volt. Eredetileg iskolai számítógépnek készült, de sok magyar családnál ez jelentette az első számítógépet.
A szokásos Zilog Z80-as processzor volt benne 3.5 MHz-es változatban, 32/64 kB RAM, 20 kB ROM, 16 vagy 64 kB VRAM is helyet kapott benne. 1024x960-as felbontás volt a maximum amit ki lehetett hozni a gépből, de sajnos ezt nem nagyon használta ki egy játék sem, amiből amúgy is kevés készült.
Commodore Plus/4 - Mivel a Commodore 64 után jelent meg sokan azt gondolták attól szebb és jobb géppel lesz dolgunk. Sajnos ez nem lett igaz.
A Commodore cég egyik nagy mellényúlása volt az érdekes kurzor billentyűkkel szerelt számítógép. A gépben egy MOS 7501 processzor dolgozott 1,76 MHz-en, ehhez 64 kB RAM tartozott, a ROM-ban pedig a Commodore Basic 3.5 volt megtalálható.
A grafikus felbontása 320x200 volt. Bár igyekeztek az ismertebb játékokat átkonvertálni a gépre az mégsem aratott igazán átütő sikert.
Sinclair ZX Spectrum - A végére hagytam az igazán "komoly" gépeket. Ezek közül az egyik a Sinclair cég ZX Spectruma volt. A Spectrum korának egyik meghatározó gépe volt, ami árával és tudásával is megelőzte a legtöbb riválist.
Örök harcban voltak a C64 és Spectrum tulajok, hogy melyikük gépe a jobb és melyikük gépe a használhatóbb és melyikre van természetesen több játék.
A processzor itt is a megszokott Zilog Z80-as volt 3.5 MHz-en, amihez 16 vagy 48 kB RAM kapcsolódott, de bővíthető volt. A gép 256x192-es felbontást tudott, de már legalább színesben.
A későbbiekben érkezett a Spectrum+, a Spectrum 128k, a Spectrum +2, Spectrum +3, majd a ZX Spectrum +2A / +2B, de ezek már nem tudták megismételni az eredeti gép sikerét.
Commodore 64 - Az igazi klasszikus, amit mindenki szeretett volna otthonra (ha nem volt egy ZX Spectrumja). Számtalan klassz játék, magnóról és floppyról betölthető játékok. Egy olyan kedvenc, ami összehozta a barátokat egy-egy Mission Impossible partyra.
MOS 6510-es processzor, 64 kB RAM, 20 kB ROM, 3 hangcsatorna, sprite kezelés és 160x200-as felbontás színesben.
Később a C64 sikerét sikerült megismételni az Amigával, de aztán a cég eltűnt a sülyesztőbe.
Képek: A jövő múltja, Frescho, OldComputers, OldMachines, EP128.hu
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a toyahsw@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!